Тереза Дамянова
06.07.2018
Напредъка на днешната медицина е неоспорим. Един от най-модерните начини за лечение е този със стволови клетки. Те имат способността да възстановяват тялото ни и тази тяхна способност ги превръща в незаменимо универсално лекарство. Най-хубавото е, че всеки от нас разполага с този вид клетки и те
могат да бъдат стимулирани навсякъде и по всяко времеСтволовите клетки се срещат при всички многоклетъчни организми, включително и човека. Това, което ги прави толкова специални е способността им да се самовъзстановяват и да се „маскират” в различни други клетки на тъкани или органи. И така да поправят тялото ни. Тъй като действат като система за възстановяване, заменяща специализираните клетки, много специалисти смятат, че именно те са панацеята, която може да промени хода на борбата с най-различни опасни болести.
Лечението със стволови клетки се осъществява под формата на трансплантация. От десетилетия интервенцията се провежда и у нас, при различни видове рак на кръвта, лимфоми, някои автоимунни заболявания, увредени органи, нервни окончания и други. Доста напреднали в това отношение са страни като Китай, Русия, Израел, САЩ, Южна Корея и др. Опити за такива операции се правят от около 15 години, но може да се каже,
че те все още са на експериментално нивоЗа да активираме чудотворното действие на фабриката ни за здраве не винаги е необходимо да прибягваме до инвазивни процедури. Многовековният опит на източната медицина сочи, че можем да стимулираме регенериращия процес посредством медитация и дишане. Някъде в процеса по задържане дъха се случвало чудото. След като поемем дълбоко въздух, трябва като плувци да го задържим в дробовете си няколко секунди. Руски опити също показали, че това „събужда” малките лечители и ги подтиква да възстановяват увредените части на организма ни. Добре е това упражнение да се прави три пъти на ден и да продължава поне минута. Разбира се можем да започнем бавно като задържаме дишането си за не повече от 20-30 секунди и да го съчетаем с медитация. Хора с по-разклатено здраве е хубаво да са под контрол, а усетят ли замайване, да го прекратят.
Ключов сред другите начини за активиране на стволовите клетки е хранителният режим. Той може да увеличи или намали количеството им в организма. Предпочитанията ни към хапването на крак и вредните продукти, богати на калории, консерванти с прекомерна захар и мазнини, осакатява възможността на тялото да се регенерира. В случай, че приемаме повече от колкото можем да изразходим, ние пълнеем. Излишните телесни мазнини от своя страна
оказват натиск върху органите и костите ни и тялото естествено се опитва да възстанови вредите. Клетките са заети да се справят с нанесените от излишните килограми вреди и не са способни да се притекат на помощ другаде. Можем да увеличим активността им и да намалим риска от други хронични заболявания, като изключим храните с високо съдържание на захар от диетата си.
Физическата активност също играе важна роля за правилната и ефективна работа на чудодейните клетки. Те силно реагират при включването на упражнения в листата ни със задачи за деня. Подходящи са тренировки, които стимулират мускулите, растежния фактор на организма. Много подходящо е използването на тежести. Интензивността насърчава излизането на повече клетки в кръвния поток. Ако обаче такова натоварване не ни е по силите, упражненията все още могат да бъдат ефективен инструмент. Всяко упражнение, което предизвиква мускулите ни, може да бъде полезно.
Има някои витамини и добавки, които в комбинация с промяната в навиците ни, могат да увеличат ефекта на стимулирането на клетките. Счита се, например, че витамин D3 може да помогне за подобряване на производството им и да увеличи отговора им към различен тип проблеми. Витамин С също дава положителни резултати в тази посока. Богатият на антиоксиданти зелен чай и екстракт от горски плодове също повишават активността на стволовите клетки, показват изследвания.
.
Д-р Мариана Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации: Кръстосаното донорство ще даде шанс на мнозина

Мариана Симеонова е родена през октомври 1963 г. Завършва Медицинската академия. През 1993 г. започва специализация като анестезиолог реаниматор. От 1997 г. е специалист анестезиолог реаниматор. От 2013 г. оглавява Изпълнителната агенция по трансплантация
Увеличават се близките на изпаднали в мозъчна смърт, които дават съгласие органите им да продължат нечий друг животСилвия Николова- Д-р Симеонова, броят на хората, които замразяват стволови клетки от пъпна връв или зъбче на децата си като застраховка срещу болести, расте. Това ли е терапията на бъдещето?- Действително все повече млади хора правят това. Терапията със стволови клетки в България се разви много в последните 20 години. В световен аспект тя се прави от 30-40 години. Тя е приложима при редица тежки заболявания, включително някои онкологични. Но не бива да се минава и в другата крайност. Възможно е в необозримото бъдеще тя да получи изключително, дори рутинно приложение. За последните десет години - от 2007 до 2017-а, са замразени 25 217 проби. Повечето от тях са взети от пъпна връв, а 87 са от стволовите клетки на млечните зъбчета. Това е броят на пробите, които се дават от семейства, за да осигурят лечение при необходимост на своите близки. Те се взимат в България, но се съхраняват в чужбина. Отделно от това, от 2007 г. към момента са взети 452 проби стволови клетки от пъпна връв на новородени, които са предоставени на Националната публична донорска банка. Те са за обществено ползване и се предоставят на реципиент в нужда. Към момента в агенцията не са постъпвали данни дори за еднократно използване на проба. Нашите правомощия са в рамките на това да контролираме нещата така, че да няма нарушения.
- От 2007 г., когато тази дейност започна да се осъществява и в България, има ли сигнали за нарушения?- Постъпвали са сигнали, но те са били по-скоро за недобро отношение или нарушаване на добрата медицинска практика. Такива сигнали се отправят към Изпълнителната агенция „Медицински одит“. Ние нямаме контролиращи функции и административни регулации, но изискваме задължително договор между хората и банката. Имали сме един-два случая, в които се съобщава, че пробата е нарушена. Съобщенията са от страна на тъканните банки. Ние съветваме потребителите да четат внимателно договора, когато предприемат крачка за замразяване на стволови клетки.
- Какво означава сигнал за нарушаване на пробите?- Например, че има недостатъчен брой клетки или е налично замърсяване.
- Родилки, които желаят да дарят стволови клетки от пъпната връв на бебето си, споделят, че това става твърде трудно в обществената банка. Защо?- Действително има затруднения и те се дължат на административни и финансови регулации. Когато започнахме кампанията през 2013 г. и обществената банка беше открита, се обадиха много майки, които искаха да станат дарителки. И сега има желаещи, но не всяка родилка може да го направи, колкото и силно да иска да помогне. Проблемът е в това, че още по време на бременността тя трябва да направи редица изследвания, сред които и серологични, за да се установи дали не е носител на болести. Те обаче са за нейна сметка, а не всеки може да си позволи такива разходи. Част от хората и това биха направили и правят, но не всеки имат тази финансова възможност. Редно е този въпрос да бъде решен колкото се може по-бързо, за да не се отдръпват младите хора от дарителство на стволови клетки. Впрочем, увеличават се и близките на изпаднали в мозъчна смърт, които дават съгласие органите да продължат нечий друг живот. Тези факти показват, че българинът е отворен към дарителството и по природа носи благородството в душата си. Хората у нас реагират много задълбочено, но бързо по този въпрос въпреки мъката си. Това се потвърждава и от факта, че за миналата година отказите от страна на близките при мозъчна смърт са 30 процента. За последните пет години увеличението на трупното донорство е нараснало девет пъти, като се запазва нивото от живи донори – средно 10-11 трансплантации на година.
.
.
.